Ana içeriğe atla
 Prof. Dr. Muhittin ATAMAN
Prof. Dr. Muhittin ATAMAN
Uluslararası Siyaset
  • Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı
  • Insight Turkey Dergisi EditörüBiyografi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD’nin Central Oklahoma Üniversitesi’nde yüksek lisans, Kentucky Üniversitesi’nde ise doktora çalışmalarını tamamladı. Daha önce Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

2012-2014 yılları arasında Üniversitelerarası Kurul Genel Sekreteri, YÖK Başkan Danışmanı ve YÖK Dış İlişkiler Birimi Koordinatörü olarak görev yaptı. 2011 yılından beri çalıştığı Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı SETA’da Dış Politika Araştırmaları Direktörlüğü yapmakta olan Prof. Ataman, 2017’den beri de Daily Sabah Gazetesi’nde dış politika konularında köşe yazıları yazmaktadır.

Dünya Çatışma Bölgeleri I-II, Küresel Güç ve Refah, July 15 Coup Attempt in Turkey derleme kitapları yayınlanan Prof. Ataman, Insight Turkey ve Ortadoğu Yıllığıdergilerinin editörlüğünü yapmaktadır. Türk dış politikası ve Ortadoğu siyaseti konularında, özellikle de Körfez ülkeleri hakkında yaptığı akademik çalışmaları farklı Türkçe, İngilizce ve Arapça dergi ve kitaplarda yayınlandı.


Araştırma Alanları

Ortadoğu Araştırmaları, Türk Dış Politikası, Uluslararası Siyaset.


Verdiği Dersler
  • International Politics of the Middle East (Doktora)
  • Contemporary Issues in World Politics (Yüksek Lisans)
  • International Politics of the Middle East and North Africa (Yüksek Lisans)
  • Current Issues in Turkish Foreign Policy (Yüksek Lisans)

Video ve Görseller

muhittin ataman      muhittin ataman       muhittin ataman     muhittin ataman